Актуально! Допомога при COVID

Програми обстеження та реабілітації після коронавірусу

За повідомленням Всесвітньої організації охорони здоров’я в лютому 2020 р. (на основі попередніх даних), час від початку до клінічного одужання при легких випадках COVID-19 становить приблизно 2 тиж, при тяжких або критичних – від 3 до 6 тиж. Однак у багатьох пацієнтів певні симптоми зберігаються протягом тижнів або навіть місяців. Уже є документально підтверджені стійкі ушкодження багатьох органів і систем в пацієнтів, які перенесли COVID-19 (легені, серце, мозок, нирки та судинна система тощо). Вивчаються різні механізми розвитку цих станів.

Найпоширенішими проявами постковідного синдрому є швидка втомлюваність, задишка, кашель, біль у грудях і в суглобах. Також часто реєструють міалгію, головний біль, лихоманку, прискорене серцебиття, депресію, когнітивні порушення; серйознішими є прояви з боку різних органів і систем, зокрема серцево-судинної, дихальної, нервової. На думку деяких авторів, порушення роботи внутрішніх органів після перенесеної коронавірусної хвороби переважно є наслідком генералізованої ендотеліальної дисфункції, спричиненої як прямою дією вірусу, так і патологічною імунною відповіддю організму.

У ПП "Малятко Плюс" з 5 травня вводиться нова послуга: постковідна реабілітація. У нас є наступні програми:

ПАКЕТ  POST-COVID-I
(обстеження)

 1. Консультація лікаря (сімейний лікар, терапевт, кардіолог, невролог, гастроентеролог,  ендокринолог) на вибір;
 2. Лабораторне обстеження:

  Біохімія крові, С-реактивний білок, D-димер, коагулограма, антитіла G до ковіду
 3. ЕКГ з розшифровкою, ехокардіоскопія  (УЗД серця).
 4. УЗД легень

Програма POST-COVID-II
(реабілітація)

 1. Усунення наслідків гіпоксії (барокамера);
 2. Нормалізація гемодинаміки;
 3. Відновлення стану ШКТ;
 4. Перешкоджання або стабілізація фіброзу легень.

Необхідність реабілітації після COVID-19

Враховуючи очевидну потребу в настанові з реабілітації осіб, які перенесли COVID-19, групою експертів реабілітаційного центру Міністерства оборони в Стенфорд-Холі (Велика Британія) розроблено відповідний документ – Консенсус Stanford Hall, що містить такі загальні рекомендації після COVID-19 для цільової групи активних людей:

 • план реабілітаційного лікування має бути індивідуалізованим відповідно до потреб пацієнта з урахуванням супутніх захворювань
 • для хворих з COVID-19 реабілітація має бути спрямована на полегшення симптомів (задишки), поліпшення психологічного стану, поліпшення фізичної форми та якості життя
 • пацієнти повинні періодично обстежуватися під час реабілітації
 • хворі мають отримувати інформацію про свій стан здоров’я та етап відновлення після COVID-19