Електрофорез

Електрофорез - це перевірений реабілітаційний засіб, що застосовують при багатьох хворобах.

Лікарський електрофорез - це комплексний метод електротерапії, при якому в організм вводяться лікарські речовини через неушкоджену шкіру або слизову оболонку за допомогою постійного струму. Успішному розвитку лікувального електрофорезу сприяли новітні досягнення фізики та електроніки, фізіології і біофізики, органічної хімії, електрохімії, фармакології та інших наук.

Переваги та особливості електрофорезу

1. Лікарські речовини, що вводяться електрофорезом, затримуються в поверхневих шарах шкіри  і утворюють тут так зване шкірне депо іонів. У ньому ліки можуть зберігатися від 12-24 год до 15-20 діб (адреналін, цинк, мідь та ін.). Затримка  введених речовин в шкірному депо сприяє їх більш тривалій дії і повільному виведенню з організму.
2. Метод лікарського електрофорезу дозволяє створювати високу локальну  (в патологічному вогнищі) концентрацію препарату, не насичуючи їм весь організм.
3. На відміну від ін'єкційних способів введення електрофорез дозволяє доставити ліки до патологічного вогнища, в  якому є порушення мікроциркуляції і регіонарного кровообігу у вигляді капілярного стазу, тромбозу судин, інфільтрації і некрозу. Такі патологічні осередки погано піддаються лікуванню традиційними фармакотерапевтичними методами, тому надходження лікарських речовин в них утруднено. При електрофорезі ж лікарські речовини можуть надходити в патологічний осередок не тільки гематогенним, а й електрогенним шляхом.
4. При електрофорезі побічні і алергічні реакції спостерігаються у багато разів рідше,  ніж  при пероральному або парентеральному застосуванні цих же ліків. Зменшення або повна відсутність побічних реакцій при електрофорезі зумовлена рядом причин: невисокою концентрацією ліків у крові; введенням їх у найбільш чистому вигляді; позитивним впливом фізичного чинника на загальну реактивність і імунобіологічний статус організму та ін.
5. При електрофорезі в організм вводяться тільки ті лікарські іони або інгредієнти ліків, на терапевтичну дію яких розраховують.  Домішки, які можуть гальмувати дію основного лікарського іона, в організм при цьому не потрапляють, а залишаються на прокладці.
6. Відповідно до сутності методу при електрофорезі в організм ліки надходять у вигляді іонів. І це дуже важливо, тому що в іонній формі ліки значно активніші, ніж в молекулярній, в якій вони вводяться при звичайних способах їх застосування.
7. Багатьох пацієнтів,  насамперед  дітей,  захоплює абсолютна безболісність методу.
8. При лікарському електрофорезі виключається введення в організм розчинника.  Це важлива  особливість  методу. При інших способах введення  лікарських засобів  розчинник деформує шкіру, порушує мікроциркуляцію і метаболізм в ній, може стати причиною розвитку постін'єкційних інфільтратів.

В офтальмології  електрофорез  більш цінний, ніж в інших галузях медицини, що пов'язано з фізіологічними особливостями ока. Рогівка є ідеальною напівпроникною мембраною, через яку іони проникають всередину ока і під впливом гальванічного струму проникність гематоофтальмічного  бар'єру підвищується. Підвищення проникності гематофтальмічного  бар'єру призводить до проникнення в тканини ока більшої кількості лікарських речовин.  Лікарська речовина досить довго затримується в передній камері ока - до 2 - 2 1/2 год, як і при підкон'юнктівальній ін'єкції. Тобто ліки діють безпосередньо на структури ока і мають  додатковий  загальний ефект: надають судинорозширювальний і протизапальний ефект, тим самим покращують кровопостачання головного мозку;  покращують  живлення тканин і обмін речовин у тканинах, що дозволяє лікам краще проникати; сприяють викиду біологічно активних речовин у кров.