



![]() | |
Перевірте свою дитину! |
З кожним роком проблема сколіозу стає все актуальнішою. Наші діти менше гуляють, більше часу проводять за монітором комп'ютера або телевізора, м'язи слабшають і не в силах утримувати хребет у правильному положенні. Однак, сколіоз - це також проблема мінеральної забезпеченості організму.
Чому виникає сколіоз
Сколіоз - викривлення хребта по дузі в сторони, відносно поверхні спини. При цьому може бути закручування осі хребта за годинниковою стрілкою, рідше - проти неї. За рахунок деформації грудної клітини відбувається порушення кровообігу та дихання, у важких випадках відбувається сильне спотворення тіла та інвалідність. Причин тому багато - рахіт, туберкульозне ураження хребців, порушення обміну кальцію і фосфору. Крім того, сколіозу сприяє асиметрія кінцівок через проблеми в тазостегновому суглобі, при неправильно зрощених переломах, плоскостопості, а також при порушенні правильної постави при ходінні і сидінні.
Як проявляється хвороба
Сколіоз, в залежності від ступеня, можна виявити при огляді спини або навіть на відстані, за поставою. При легких формах відбувається спочатку «З»- подібне відхилення хребетного стовпа від подовжньої осі хребта, а у більш запущених «S»-подібне викривлення хребта. Якщо сколіоз не лікувати, через різне напруження м'язових груп відбувається обертання хребців уздовж поздовжньої осі і їх скручування, формується хребетний горб, який видно неозброєним оком. У важких випадках відбуваються порушення руху і виражені деформації, але сьогодні вони зустрічаються вкрай рідко, до таких ступенів сколіоз не запускають.
|
Лікування сколіозу комплексне і включає в себе:
Легкі ступені сколіозу коригують без операції шляхом систематичних занять з дитиною. В основі занять лежить ЛФК із створенням тренованості м'язів, які будуть утримувати хребет у потрібному положенні. При I-II ступені сколіозу цей метод, в комбінації з іншими, відмінно призупиняє і виправляє процес. З дітьми займається тренер по ЛФК, він кожні три місяці перевіряє ступінь сколіозу і його динаміку.
Крім того, дитині вдома необхідні заняття спеціальною гімнастикою, якій його навчить тренер з ЛФК. Вона дозволяє створити стійкий м'язовий корсет, який утримає хребет у суворо вертикальному положенні і правильно розвине хребці, виробить правильну поставу і розподілить навантаження на хребет рівномірно. Наголос буде йти на м'язи, найбільш ослаблені через проблеми спини, але самостійно застосовувати вправи, взяті з книг або з Інтернету, не можна. Ви можете неправильно визначити навантаження і ще більше «розбовтати» м'язи і зв'язки, приводячи до погіршення стану.
Розвантаження хребта - одна з умов лікування сколіотичної хвороби. Вона покращує кровообіг і відтік лімфи від хребта, допомагає привести в тонус м'язи в його області. Вправи на розвантаження хребта дитині і вам покаже тренер з лікувальної фізкультури. Вони можуть виконуватися як стоячи, лежачи, так і на шведській стінці. Паралельно з вправами на розвантаження проводяться дихальні практики. Це дозволяє збагатити кров і м'язи киснем.
Масаж при сколіозі у дітей є важливим методом в комплексному лікуванні. Він використовується не тільки як загальнозміцнюючий засіб, але і як спосіб корекції м'язових змін, характерних для захворювання. При постійному перевантаженні м'язів відбуваються їх дистрофічні зміни. З'являються вогнища гіпертонусу, гіперплазії і ослаблення розтягнутих м'язів.
Масаж допомагає усунути ці функціональні зміни, тим самим зменшуючи нерівномірне навантаження на хребці. Це дозволяє призупинити прогресування захворювання. Процедура дозволяє знизити больовий синдром, а також поліпшити кровообіг тулуба і кінцівок. Масаж призначають при всіх видах сколіозу.
Мануальна терапія. «Лікування руками», як ще називають цю техніку, являє собою цілий комплекс механічного, або біомеханічного впливу на вражені тканини й сегменти опорно-рухового апарату.
Крім того, в комплекс лікування входить фізіотерапія: електрофорез, парафіноозокеритні аплікації, міостимуляція.
![]() | |
Електрофорез характеризується тим, що покращує проникання протизапальних і знеболювальних медикаментів в організм під дією гальванічного струму. Електрофорез сприяє іонізації медикаментів за допомогою електричного струму і дозволяє вводити кілька ліків в різні ділянки тіла одночасно. Чудовий ефект спостерігається при використанні бішофіту полтавського.
Заняття спортом.
Дотримання режиму дня і повноцінного харчування.
При лікуванні дитячого сколіозу особлива відповідальність лягає на плечі батьків. Насамперед потрібно пояснити дитині, що тепер її щоденне життя повинно дещо змінитися, що доведеться виконувати всі призначені лікарем процедури, а від деяких задоволень, таких як футбол або хокей, доведеться і зовсім тимчасово відмовитися.
Заняття спортом при сколіозі
Фізичну активність дітей зі сколіозом слід не так обмежувати, як направляти її в потрібне русло. Не можна займатися такими видами спорту, які легко призводять до травм, сполучені з значними навантаженнями на хребет або несиметричним розвитком м'язів (хокей, підняття важких речей, теніс і т.п.). Не можна також займатися видами спорту, пов'язаними з гіперрухливостю хребта, такими як художня та спортивна гімнастика.
Кращим видом спорту при сколіозі є плавання. Вода розвантажує хребет, сприяє гармонійному розвитку всіх м'язів, тренуванню серцево-судинної і дихальної систем.
Крім вправ для профілактики сколіозу, Ви повинні чітко стежити за такими речами як:
• правильна постава: нагадуйте малюкові про те, щоб тримав спинку прямо, не горбився. З часом дитина звикне і буде робити це автоматично;
• дитина не повинна сидіти нерухомо більше 20 хвилин (за комп'ютером так легко захопитися...). Пропонуйте їй зайнятися іншими справами, погуляти, або зробити невеличку гімнастику;
• прослідкуйте, щоб робоче місце дитини було обладнано правильно, відповідно до зросту дитини;
• купіть своєму малюкові для школи хороший фізіологічний ранець, а не сумку, яка носиться на одному плечі. Ну, а якщо ранець він категорично відмовляється носити, прослідкуйте, щоб йдучи до школи - дитина несла сумку на одному плечі, а зі школи - на іншому;
• прослідкуйте, щоб ліжко дитини не була занадто м'яким. Ідеальний варіант - ортопедичний матрац.
Не відкладайте лікування - сколіоз чи інші порушення постави самостійно не минають.
Новина: У нас з'явився новий масажист-реабілітолог, який має гарний досвід лікування сколіозу і спеціалізується на реабілітації і масажі у дітей старше 1 року.
Записатися на прийом чи отримати додаткову інформацію Ви можете за телефонами: (0382) 70-70-41, моб. 38 (067) 372-85-87
Інші види лікувально-реабілітаційних послуг для дітей у нашій поліклініці: