Лікування сколіозу

Сколіоз, залежно від ступеня, можна виявити при огляді спини або навіть на відстані, за поставою.


Сколіоз у дітей

 
 

Перевірте свою дитину!
 

 

З кожним роком проблема сколіозу стає все актуальнішою. Наші діти менше гуляють, більше часу проводять за монітором комп'ютера або телевізора, м'язи слабшають і не в силах утримувати хребет у правильному положенні. Однак, сколіоз - це також проблема мінеральної забезпеченості організму.

Чому виникає сколіоз

Сколіоз - викривлення хребта по дузі в сторони, відносно поверхні спини. При цьому може бути закручування осі хребта за годинниковою стрілкою, рідше - проти неї. За рахунок деформації грудної клітини відбувається порушення кровообігу та дихання, у важких випадках відбувається сильне спотворення тіла та інвалідність. Причин тому багато - рахіт, туберкульозне ураження хребців, порушення обміну кальцію і фосфору. Крім того, сколіозу сприяє асиметрія кінцівок через проблеми в тазостегновому суглобі, при неправильно зрощених переломах, плоскостопості, а також при порушенні правильної постави при ходінні і сидінні.

Як проявляється хвороба

Сколіоз, в залежності від ступеня, можна виявити при огляді спини або навіть на відстані, за поставою. При легких формах відбувається спочатку «З»- подібне відхилення хребетного стовпа від подовжньої осі хребта, а у більш запущених «S»-подібне викривлення хребта. Якщо сколіоз не лікувати, через різне напруження м'язових груп відбувається обертання хребців уздовж поздовжньої осі і їх скручування, формується хребетний горб, який видно неозброєним оком. У важких випадках відбуваються порушення руху і виражені деформації, але сьогодні вони зустрічаються вкрай рідко, до таких ступенів сколіоз не запускають.

Методи лікування сколіозу

  

Лікування сколіозу комплексне і включає в себе:

Легкі ступені сколіозу коригують без операції шляхом систематичних занять з дитиною. В основі занять лежить ЛФК із створенням тренованості м'язів, які будуть утримувати хребет у потрібному положенні. При I-II ступені сколіозу цей метод, в комбінації з іншими, відмінно призупиняє і виправляє процес. З дітьми займається тренер по ЛФК, він кожні три місяці перевіряє ступінь сколіозу і його динаміку.

  • Крім того, дитині вдома необхідні заняття спеціальною гімнастикою, якій його навчить тренер з ЛФК. Вона дозволяє створити стійкий м'язовий корсет, який утримає хребет у суворо вертикальному положенні і правильно розвине хребці, виробить правильну поставу і розподілить навантаження на хребет рівномірно. Наголос буде йти на м'язи, найбільш ослаблені через проблеми спини, але самостійно застосовувати вправи, взяті з книг або з Інтернету, не можна. Ви можете неправильно визначити навантаження і ще більше «розбовтати» м'язи і зв'язки, приводячи до погіршення стану.

  • Розвантаження хребта - одна з умов лікування сколіотичної хвороби. Вона покращує кровообіг і відтік лімфи від хребта, допомагає привести в тонус м'язи в його області. Вправи на розвантаження хребта дитині і вам покаже тренер з лікувальної фізкультури. Вони можуть виконуватися як стоячи, лежачи, так і на шведській стінці. Паралельно з вправами на розвантаження проводяться дихальні практики. Це дозволяє збагатити кров і м'язи киснем.

  • Масаж при сколіозі у дітей є важливим методом в комплексному лікуванні. Він використовується не тільки як загальнозміцнюючий засіб, але і як спосіб корекції м'язових змін, характерних для захворювання. При постійному  перевантаженні м'язів відбуваються їх дистрофічні  зміни. З'являються вогнища гіпертонусу, гіперплазії і ослаблення розтягнутих м'язів.

Масаж допомагає усунути ці функціональні зміни, тим самим зменшуючи нерівномірне навантаження на хребці. Це дозволяє призупинити прогресування захворювання. Процедура дозволяє знизити больовий синдром, а також поліпшити кровообіг тулуба і кінцівок. Масаж призначають при всіх видах сколіозу.

  • Мануальна терапія. «Лікування руками», як ще називають цю техніку, являє собою цілий комплекс механічного, або біомеханічного впливу на вражені тканини й сегменти опорно-рухового апарату.

  • Крім того, в комплекс лікування входить фізіотерапія: електрофорез, парафіноозокеритні аплікації, міостимуляція.

Електрофорез
    

Електрофорез характеризується тим, що покращує проникання протизапальних і знеболювальних медикаментів в організм під дією гальванічного струму. Електрофорез сприяє іонізації медикаментів за допомогою електричного струму і дозволяє  вводити кілька ліків в різні ділянки тіла одночасно. Чудовий ефект спостерігається при використанні бішофіту полтавського.

  • Заняття спортом.

  • Дотримання режиму дня і повноцінного харчування.

Дисципліна і наполегливість

При лікуванні дитячого сколіозу особлива відповідальність лягає на плечі  батьків. Насамперед потрібно пояснити дитині, що тепер її щоденне життя повинно дещо змінитися, що доведеться виконувати всі призначені лікарем процедури, а від деяких задоволень, таких як футбол або хокей, доведеться і зовсім тимчасово відмовитися.

Заняття спортом при сколіозі

Фізичну активність дітей зі сколіозом слід не так обмежувати, як направляти її в потрібне русло. Не можна займатися такими видами спорту, які легко призводять до травм, сполучені з значними навантаженнями на хребет або несиметричним розвитком м'язів (хокей, підняття важких речей, теніс і т.п.). Не можна також займатися видами спорту, пов'язаними з гіперрухливостю хребта, такими як художня та спортивна гімнастика.

Кращим видом спорту при сколіозі є плавання. Вода розвантажує хребет, сприяє гармонійному розвитку всіх м'язів, тренуванню серцево-судинної і дихальної систем.

Повсякденна  профілактика і лікування сколіозу у дітей

Крім вправ для профілактики сколіозу, Ви повинні чітко стежити за такими речами як:

• правильна постава: нагадуйте малюкові про те, щоб тримав спинку прямо, не горбився. З часом дитина звикне і буде робити це автоматично;

• дитина не повинна сидіти нерухомо більше 20 хвилин (за комп'ютером так легко захопитися...). Пропонуйте їй зайнятися іншими справами, погуляти, або зробити невеличку гімнастику;

• прослідкуйте, щоб робоче місце дитини було обладнано правильно, відповідно до зросту дитини;

• купіть  своєму малюкові для школи хороший фізіологічний ранець, а не сумку, яка носиться на одному плечі. Ну, а якщо ранець він категорично відмовляється носити, прослідкуйте, щоб йдучи до школи - дитина несла сумку на одному плечі, а зі школи - на іншому;

• прослідкуйте, щоб ліжко дитини не була занадто м'яким. Ідеальний варіант - ортопедичний матрац. 

Не відкладайте лікування - сколіоз чи інші порушення постави самостійно не минають. 

Новина: У нас з'явився новий масажист-реабілітолог, який має гарний досвід лікування сколіозу і спеціалізується на реабілітації і масажі у дітей старше 1 року.

Записатися на прийом чи отримати додаткову інформацію Ви можете за телефонами:  (0382) 70-70-41, моб. 38 (067) 372-85-87

Інші види лікувально-реабілітаційних послуг для дітей у нашій поліклініці: